PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=827207}

Wojna królów

Jan Žižka
5,7 1 476
ocen
5,7 10 1 1476
Wojna królów
powrót do forum filmu Wojna królów

Nie zakrywam za spoilerem, bo dosłownie ratuję wasz wolny czas dzięki temu wpisowi.

Rok 1402, Włochy.
Na początku widzimy jak Jan Żiżka stoi na czele grupy najemników i obserwuje z góry starcie żołnierzy. Okazuje się później, że to lord Boresza jest atakowany przez zabójców, a Żiżka postanawia mu pomóc dopiero gdy obstawa lorda zostaje wybita. Teleportuje się na pole bitwy i wraz z kamratami w efektywny, lecz absolutnie bezsensowny sposób, likwiduje zabójców. Na koniec ofiaruje dowódcy zabójców służbę u siebie jeśli ten mu powie, kto go wynajął. Dowódca zabójców (jego imienia nie pamiętam, będę go nazywał po prostu zabójcą) zdradza, że wynajął go Henryk Rożemberk. Po walce okazuje się, że lord Boresza zapłacił Żiżce żeby go chronił. Później lord Boresza dociera do Pragi i okazuje się, że został wysłany do Rzymu przez króla Wacława by znaleźć bezpieczne przejście. Skoro wrócił cały to znaczy, że znalazł przejście. Chodziło o to, że król Wacław chciał się udać do Rzymu żeby się koronować. Rożemberk miał dać pieniądze na tą wyprawę jeśli Boresza wróci zdrowy. Boresza wrócił zdrowy, ale Rożemberk powiedział, że pieniędzy nie da bo pojawił się brat króla Wacława, król Zygmunt i to wszystko w jakiś sposób komplikuje. Oczywiście nikt nie informuje nikogo o zamachu ani o tym, że Rożemberk go zorganizował.

Dalej dowiadujemy się, że na zlecenie króla Wacława Żiżka ma pojmać narzeczoną Rożemberka, Katarzynę, która jest kuzynką króla Francji. Dowiadujemy się, że z powodu schizmy zachodniej i tego, że Wacław popiera papieża z Rzymu, król Francji (kontrolujący papieża z Awinionu) może w jakiś sposób ułatwić koronację króla jeśli się go zaszantażuje tym, że jego kuzynka będzie porwana. Rożemberk przy okazji popiera papieża z Awinionu.
Żiżka na początku nie chce się zgodzić na porwanie, ale w końcu się godzi. Potem krótka scena gdzie Rożemberk i Katarzyna rozmawiają o Husie, potem Katarzyna idzie na mszę na której ludzie śpiewają pieśń, która będzie wymyślona za 17 lat dopiero w czasie rewolucji husyckiej. Tak czy siak, Żiżka w przebraniu mnicha zwabia ją do jednej z komnat kościoła i uprowadza. Ludzie Rożemberka, mimo że byli cały czas przy Katarzynie, nie są w stanie jej uratować, bo Żiżka użył swojego geniuszu i zamknął drzwi komnaty.

Dalej robi się chaotycznie. Mamy retrospekcje z życia młodego Żiżki, które chyba nic nie wnoszą do fabuły. Katarzyna jest niemiła dla Żiżki, ale potem się w nim zakochuje. Co jakiś czas mamy sceny z królami Wacławem i Zygmuntem, którzy coś mówią o polityce, ale generalnie nic nie ma sensu, więc zapominam od razu o czym gadali. Żiżek kieruje się do "Zamku do polowań" (tak się nazywa zamek, nie wymyślili nawet nazwy dla niego) gdzie ma przekazać Katarzynę królowi Wacławowi. Tymczasem Rożemberk wysyła pościg za Żiżką na czele którego stoi zabójca z początku filmu. Zabójca wpada na pomysł zaatakowania wioski Żiżki. Uprowadza jego brata i zabija syna brata. Żiżka idąc przez wioskę znajduje ciało bratanka i decyduje na wymianę Katarzyny za pojmanego brata. W międzyczasie Żiżka spotyka chłopów, którzy mówią że nienawidzą Rożemberka, a więc mają wspólny interes z Żiżką, więc dołączą do niego. Żiżka szkoli chłopów w swoją małą armię. Jakby co to Żiżka ma też towarzyszy broni z którymi cały czas chodzi dodatkowo, ale nie pamiętam czy w filmie chociaż padły ich imiona. Może padły, ale byłem zbyt znudzony by to zauważyć. Tak czy siak - dochodzi do wymiany, każdy odchodzi w swoją stronę. Ale jednak nie! Ludzie Rożemberka dzielą się, jedni oprowadzają Katarzynę, inni atakują Żiżkę. Nasz bohater mając jeden wóz stosuje taktykę walki z wozu opracowaną przez husytów za 17 lat, a jego ludzie śpiewają pieśń, która była wcześniej śpiewana na mszy - czy też taka której w 1402 roku nikt nie powinen znać. Mamy przyjemną scene bitwy, gdy w międzyczasie okazuje się, że to był fortel i chodziło o zaangażowanie żołnierzy Rożemberka tak by oddział eskortujący Katarzynę podzielił się tak by większość żołnierzy poszła walczyć, a garstka została wtedy pokonana przez dwóch ludzi Żiżki, którzy przejmują w ten sposób Katarzynę.
Gdy zabójca dostał posiłki, Żiżka i jego ludzie ewakuują się drogą w tunelu pod górą, która z jakiegoś powodu tam była.

W jaskiniach pod górą Żiżka łączy oddziały i spotka Katarzynę. Mają jakąś nic nie ważną konwersację, po czym wszyscy są w szoku, że ludzie Rożemberka poszli za nimi tunelem i ich zaatakowali. Żiżek podczas walki zostaje ranny w oko. Oddział Żiżki się rozdziela. Żiżek i Katarzyna idą w głąb jaskini, po czym wskakują do dziury w podłodze gdzie jest woda. Płyną głęboko pod wodą w całkowitej ciemności długi dystans by wydostać się w jakiejś innej części jaskini. Ludzie Rożemberka mają zdziwko i nie wiedzą gdzie się Żiżek podział. W jaskini Katarzyna zajmuje się osłabionym stratą oka Żiżką i zbliżają się do siebie.

Później moja uwaga, która i tak była na niskim poziomie, obniża się jeszcze bardziej, więc koniec ze szczegółami. Żiżka znajduje oddział, brat Żiżki ma do niego ból o śmierć syna, są jakieś nic nie znaczące dialogi w drużynie, potem bezsensowne dialogi polityczne królów i Rożemberka, potem działy się jakieś rzeczy i drużyna Żiżki dotarła do "Zamku do polowań". Nie było tam króla, był zabójca z armią Rożemberka, nastąpiła walka, zginęło kilku towarzyszy Żiżki, ktorymi tak bardzo się przejmowałem że nie wiedziałem jak się nazywają. Potem zabójca walcząc bronią z kiepskiego fantasy pokonał Żiżkę w pojedynku. Już miał go zabić gdy wtem i Katarzyna krzyknęła do zabójcy "Życie za śmierć" stojąc na krawędzi murów i skoczyła do wody. Zabójca pobiegł do niej, Żiżka wyczuł moment i też pobiegł. Złapał zabójcę i spadli razem do wody. W wodzie Żiżka zabił swojego antagonistę, ale okazało się, że spadniecie do wody w pełnej zbroi walcząc na śmierć i życie z zabójcą jest mniej niebezpieczne niż wpadniecie do wody zwyczajnie i Katarzyna umarła. Potem jakieś smutne sceny, polityczne gatki szmatki królów i napisy na koniec, że Żiżka był super i w ogóle dużo zrobił (co powoduje u widza myśl "skoro był taki kozak to czemu nie jest to film właśnie o tym jak jest zwycięskim dowódcą husytów") i mamy ostatnią scene filmu gdzie widzimy husytów na wozach gotowych do walki na których szarżuje armia krzyżowców, a Żiżka stoi pomiędzy nimi i człowiek mimowolnie zastanawia się jak on niby ma przeżyć będąc w takiej sytuacji. Ale tu jest cięcie i napisy końcowe.

Wybaczcie, że tak niedokładny to opis, ale dosłownie to było zbyt nudne lub bezsensowne by spamiętać co się działo.

doliwaq

To się zgadza tylko ten cały "zabójca" to był inny koleś niż ten z początku filmu. To był Torak i z tego co zrozumiałem to dobrze się z Jankiem znali czy też z jego ojcem z jakiś ustawek wcześniej.

ocenił(a) film na 9
doliwaq

Jestes idota. To BORESZ, nie jakis Boresza. Caine. To narodowy bohater Czech. Jak ci Husyci w Czechach budowali most Karola(ojca Zygmunta i Wacława) to Polacy złazili z drzewa(pierwszy wiekszy most na wisle z kamienia powstal w 1850 roku). Zaden Polak(nie Slazak) nie pojmie tego filmu, jest mentalnie i kulturowo za trudny. Jak mawia Prezes dekadencja. Zgodze sie ze za duzo tych obcninania ludzi. Ale Katarzyna zagrala cudnie. I spadła jak Wanda.

tomszc

Żaden Polak? A ty kim jesteś, że wg narracji Jarosława Demencjusza się spytam, Niemcem? Nie oceniaj inteligencji Polaków według swojej...

ocenił(a) film na 9
DaroKinoman

Chyba napisałem, jestem Ślązakiem, bron panie Boze ślazakiem pruskim. Zwykłym czeskim - jak Chrobry, Mieszko czy tez Henryk Pobozny. Inteligencja z tym filmem nie ma nic wspólnego. Kulturowa przepaść, miedzy Kongresówka a odzyskanymi ziemiami....

tomszc

Co tam Mieszko czy Chrobry. Ponoć na Śląsku - czeskim zwykłym, nie pruskim - koło wynaleziono i spłuczkę do toalety, a Einstein czy inny Kopernik też byli stamtąd, przeca każdy to wie, c'nie?

ocenił(a) film na 9
jah1_filmweb

Hahhah. Jak sie palnie jakąś głupote to niekiedy wychodza michałki. Kopernik pochodzi z dziury pod Nysa Koperniki, to wies jego ojca i dziadów..... na tym Czeskim Slasku niestety....ale u was w Centralnej to jest 100 Noblistów i innych Wegrow Orbana Pulitzerow...

tomszc

ach ten -wspaniały- naród czeski ... który bez jednego wystrzału nadstawił zada Niemiaszkom i ssał im pałę do końca wojny ....

tomszc

Co ty nie powiesz a pierwszy most pontonowy w 1410 budowany przez Polaków to Czesi co robili ganiali pszczoły gałeźmi z brzozy chyba, no nie?

ocenił(a) film na 9
Ybor

Hahhah. To całkiem prawda. Litwini lub Polacy spławili drzewo, związali i powstał most. Od kiedy zyje wiedziałem ze sa rzeki, nawet od Persów, Sa tez wojny i wojska przeprawiają sie przez rzeki. Ale mosty stoją zawsze. Cywilizowane budują mosty z kamienia, mniej cywilizowane z drzewa bo z kamienia nie potrafia.

tomszc

Trochę mylisz pojęcia, nie drzewo stanowiło klucz do przeprawy jednakowe elementy przymocowane do łodzi w postaci obrzezanych bel i były one schematyczne co pozwalało no scalenie ich bez liniowości. Bije od ciebie straszna antypatia, więc idąc twoją retoryką i argumentami to napiszę tak: Ślązacy biegali boso i z patykami za bobrami, kiedy rzymianie stawiali kamienne budowle w tym twoje tak ulubione mosty, jedyną przeprawa przez rzekę jaką wtedy znali to było powalone drzewo albo odnalezienie brodu. Więc porównywanie się do jakiejś nadzwyczajnej kultury nie ma żadnego sensu bo nie byli to Trakowie, Egipcjanie czy Chińczycy a próba tworzenia cywilizacji w przesunięciu 200 lat brzmi śmiesznie bo Ślązacy koła nie wynaleźli.

ocenił(a) film na 9
Ybor

Złe doczytałeś. Nie Ślązacy tylko Czesi. I nie mówię o cywilizacji Rzymskiej, czy Egipskiej tylko o Słowianach! Porównuje jednego Słowian do drugiego. Czesi 100 lat przed Polakami we wszystkim. Ślązacy to pół Polacy a pół Czesi(kiedyś).

tomszc

To ty mnie źle zrozumiałeś te twoje 100 lat ma się tyle co przelot bąka z łąki na łąkę, bo Czesi w czasach o których piszesz byli 1000 lat, aż za Cesarstwem Bizantyjskim o Egipcie i Rzymie nie będę już wspominał. W ogóle pomyliłeś fora to filmbaza a nie wywody historyczne.

ocenił(a) film na 9
Ybor

Hahhah. To film o Czeskiej historii. Mnie ciekawi kiedy to Slowianie byli za Cesarstwa wszystko jedno jakiego? Z drzewa zlazili? Jak sie ktos czuje Slowianem to niech nie wymawia Egipskiej historii. O swojej niech mowi i pisze a ta jest pusta jak studnia w Wieliczce...

tomszc

ach ten -wspaniały- naród czeski ... który bez jednego wystrzału nadstawił zada Niemiaszkom i ssał im pałę do końca wojny ....

tomszc

Odezwał się jakiś szwabski albo czeski troll. Chłopie nie możesz się dowartościować i myślisz ze obrażając Polaków to zrobisz.

doliwaq

Zarąbiste streszczenie. Przeczytałem dwa razy szanując czas poświęcony na jego przygotowanie. Już nie muszę oglądać filmu. Odechciało mi się.

doliwaq

Jesteś pan snob i bufon

doliwaq

Snob i bufon

doliwaq

W sumie zgadza się. Trochę szkoda. Zizka to jeden z moich ulubionych bohaterów historycznych. Kasy trochę było, paru dobrych aktorów wynajęto, ale zabrakło dobrej story. Marnotrawstwo.
Caine zmarnowany, mój ulubiony Till Schweiger - też zmarnowany.
100 baniek też zmarnowane.
Smutna prawda - takie historie prawie nigdy nie wychodzą, jeśli je realizują ludzie emocjonalnie związani z tematem.
Muszą przebić się do Hollywood i jeszcze trafić na dobrego scenarzystę i reżysera.
Moim cichym marzeniem jest, że na fali popularności Sapkowskiego (chodź akurat serial o Wiedźminie uważam za niezbyt udany) takie szczęście spotka trylogię husycką.

ocenił(a) film na 9
antoni_krendzelak

Chwila chwila. To film Czeski o czeskiej historii?? czy Spakowksiego, Polaka, co nie ma pojecia o Husytach??? Bo niby skąd? z ksiażek? z opowiesci jego przodków? Czesi robia swoje filmy dla siebie. Czy sa dobre? A jakie ma to znaczenie? Czy Czesi oceniaja Polska historie po filmach Smoleńsk, Korona królów? Faraon czy tez Qvo vadis? Nie, wiec zostawmy ich w spokoju. A jak ktos zaczyna cytowac Sapkowskiego, niech daruje sobie. PIS juz wam pisze historie, zajmijcie sie swoimi.

tomszc

A coś cię poniosło jak konie po betonie? Bo takiej erupcji to nie widziałem już chwilę.
No to po kolei.
Tak, to w pewnym sensie film o czeskiej historii, ale fabularny, nie dokumentalny.
Nie wiem czy Spakowksi to Polak. Nie znam człowieka.
Chyba że Sapkowski.
Jeśli to on, to ma spore pojęcie o Husytach. Nie wiem skąd, może i z książek. Tak jak i Czesi. Chyba, że żyje jeszcze jakiś naoczny świadek epoki, ale chyba nie.
Czesi robią filmy dla siebie??? To już na pewno novum. Coś jak północni Koreańczycy?
I czemu w koprodukcji mocno międzynarodowej?
Tak, to czy filmy są dobre ma znaczenie. Z reguły dobre są lepsze od złych. Pomijając oczywiście filmy Rogera Cormana i giallo.
Jak Czesi oceniają nas według innych kryteriów niż filmy, tak i ja ich po filmach nie oceniam. No - prawie. Bo czeskie kino jest dość istotne do postrzegania Czechów.
Ale nie ten konkretny film - to tylko efekt bełkotliwej megalomanii bardzo bogatego człowieka. I tu jest ta istotna różnica, bo nakręcił knota za swoje.
A tymczasem w Polsce.....
I z całym szacunkiem - bardzo proszę nie mieszać Smoleńska i Korony Królów z Faraonem .
Z Quo Vadis od biedy możesz.
I nie. Nie daruję sobie Sapkowskiego. Bo wczesny Sapkowski był bardzo niezły. Skończył się w trzecim tomie trylogii husyckiej, Lux Perpetua bodajże, w końcówce. Powody różne - trochę wieczna depresja a nie światłość, trochę nałóg, trochę wypalenie. Już niestetyż do formy nie wrócił.
No a już wsadzenie tu na koniec ulubionej Partii wiejskich emerytów z niepełną podstawówką jest zabiegiem efekciarskim i trochę merytorycznie od dupy strony.

ocenił(a) film na 9
antoni_krendzelak

Bardzo fajny post do dyskusji. Konie po betonie. Co do błędów, to tel. Nie da się edytować.... Więc po kolei. "Jeśli to on, to ma spore pojęcie o Husytach. Nie wiem skąd, może i z książek. Tak jak i Czesi" czyli jak Sapkowski mieszkaniec Łodzi, mądry człowiek poczyta sobie książki po polsku, pisane przez Polaka o innym kraju, to ma wiedzę? Problemem wojen husyckich jest religia. Polska była katolicka, Husyci walczyli z Katolikami. Relacje z XV katolickich księży o antychrystach są takie same jak dziś TVP o 19.30. Jeszcze raz. Trylogia Husycka to książka fantastyczna z elementami historii, grama tam nie ma czeskiego mitu powstania. Czy to trudne? Tak, jakby Hiszpanie napisali o Piłsudskim, z książek z Mexico. "Czesi robią filmy dla siebie" Tak, robią dla siebie, potem dla innych. O swoich bohaterach robią dla siebie. Tak jak Polacy, np. Smolensk. Co do postrzegania Czechów. Czechy to ateistyczny kraj antyklerykalny i mieszczański. Polska to kraj chłopów , katolików. Nigdy nie zrozumie Czechów. Czesi maja w dupie Polaków. Do końca świata.

ocenił(a) film na 3
tomszc

Tobie coś na dekiel siadło. I to mocno. Chyba to serduszko. Chrobry z matki Czeszki i ojca Polaka był bezapelacyjnie Czechem? Reszty bredni szkoda komentować. Jak żeś Ślązak, to jakim cudem Czech z ciebie wyłazi? Inni się nie znajo, ty tak. To Czech jesteś? Film jest wadliwy i to mocno. Odnieś się do jego treści, a nie jakieś wariackie pohukiwanie.

ocenił(a) film na 9
Izukar

Wg mnie Mieszko był Czechem(wielkomorawiakiem) ale głupki wprowadziły zasad ze potomek po mieczu. Nawet dzis 6-7% dzieci ma innych ojców. Przypominam ze Slask był Czeski od 1150-1740. 600 lat, Piastowski 200 a Pruski 200. Jest tez Slask z Opava i Ostrava do dzis....Co do filmu, to film o Zizce. Jest jaki jest. Nic wam do niego, mi tez.

ocenił(a) film na 3
tomszc

Taaa, Mieszko Czechem, szczególnie po Siemomyśle. Państwo Wielkomorawskie to Czechy :) Śląsk czeski od 1150 :) Dobre żarty. Dzięki za rozbawienie. Henrykowie Śląscy to zapewne też Czesi i to Czechowi Mongołowie ucięli głowę pod Legnicą. Film obejrzeć może każdy i swoje zdanie wyrazić.

ocenił(a) film na 9
Izukar

Nowy Newswek zapraszam. Co do glupot. WielkaMorawa to przodek Czechow. Kilku letni. Co do Slaska i Krzywoustego w 1150. Skoro Krzywousty likwiduje swoj kraj, i wielcy polacy nazywaja to rozbicie a inni na likwidacje to komu lenno złozyli np. ksiązeta Opolscy? Raciborscy? Chinczykom?Co do Legnicy w 1240, to byli kandydaci do korony Polskiej, walczyli z kuzynami z Podebradow(100 km) i mogli wygrac, niestety Mongol im glowy poucinal, bo byli glupi i sluchajac Nimcow wyszli z zamkow. Gdyby nie staneli na otwartej ziemi, nic by im sie nie stało. Dlatego do 1945 Slask był cywilizacja(mimo ze szkopow) a Mazowsze i Lubelskie bylo mentalnie w Moskwie.

ocenił(a) film na 3
tomszc

Nawet daty bitwy nie podałeś poprawnie. Co do reszty, szkoda gadać. Żyj w swoim świecie. Twoje prawo polski czechu.

ocenił(a) film na 9
Izukar

Hahahha. w 2023 mozna pisac ze bitwa byla w 1240 czy 1242? A kto to wie? Czy 1241? Jestem z okolic Legnicy, raz na jakis czas przechodze kolo pomnika Henryka. Jestem Slazakiem, czuje ze Slazacy sa inni, jak Czesi. Nie Slascy Prusacy.

tomszc

durny troll , idź lepiej poddać się komuś....

ocenił(a) film na 1
Izukar

Nie karm trolla.

tomszc

Co to za brednię... Co ma religia do historii opracowywanej nie przez teologów, a historyków? Wiesz co to w ogóle metodologia historyczna? Krytyka źródeł?

Myślisz iż na czym opierali się historycy Polscy? Sięgaj do bibliografii dowolnej książki o wojnach husyckich (choćby na terenie Śląska) i sprawdź.

tomszc

Chwila chwila. To film Czeski o czeskiej historii?? czy Spakowksiego, Polaka, co nie ma pojecia o Husytach??? Bo niby skąd? z książek? z opowieści jego przodków? Czesi robią swoje filmy dla siebie. - Dlatego zatrudniają w roli głównej amerykańskiego aktora. Nie oszukujmy się, że film bardziej przypomina produkcję amerykańską aniżeli czeską.

ocenił(a) film na 9
buterfly

Hahhaha. Ale to film Czeski. Jest film Polski w ktorym graja Polacy etc. Czy na forum czeskiego filmwebu czesi dyskutuja kogo w polskim filmie o polskiej historii zatrudniaja? Film jak film. skoro im sie podoba to co nam do tego?

tomszc

:) W przypadku tego filmu nie chodzi o to, czy samym Czechom się film spodoba. Film miał na siebie zarobić głównie właśnie poza Czechami stąd taka, a nie inna obsada, ale też styl filmu.

ocenił(a) film na 9
buterfly

Ale tego nie wiemy. Moze skoro studio filmowe nagrywa najwieksze hity Netflixa, MI7 etc, moze to promocja studia? A Czeski bohater przy okazji? Jaki film ostatnio wielkiej produkcji(zamaszysty, nie o wojnie) był robiony w Budapeszt, Praga a Warszawa?

tomszc

Akurat Budapeszt jest bardzo atrakcyjny dla filmowców z USA. https://www.filmowe-szlaki.pl/2021/09/03/praga-zwiedzanie-na-filmowo-bond-bourne /


Natomiast gdy Czechom zależało na promocji w Czechach, to jednak Czeskich aktorów by nie zabrakło.

ocenił(a) film na 9
buterfly

Tego nie wiemy, może nie maja Czeskich aktorów? Może amerykańscy tańsi?

tomszc

Według mnie to chwyt marketingowy mający za zadanie zainteresować filmem amerykańską widownię.

doliwaq

Dzięki, ocena i Twoje streszczenie spowodowało, że szkoda mi jednak czasu. Mam całą masę innych filmów do obejrzenia.

ocenił(a) film na 3
doliwaq

Świetne streszczenie. Tunel najlepszy. I w filmie i w komentarzu.

ocenił(a) film na 5
doliwaq

Dobry opis, ale brakuje kilku istotnych rzeczy np. do zamku Karolinę zaprowadzili kompani Jana, którzy Go wcześniej zdradzili. Film nie jest najgorszy, ale szkoda zmarnowanego potencjału. Powinien zaczynać się w miejscu, w którym kończył. A tak wyszedł podrasowany odcinek Janosika.

doliwaq

Nie obejrzałem, nie dlatego że napisałeś opis ale że nie ma gdzie za darmo obejrzeć ;P Ale czytając twój opis muszę powiedzieć że musiałeś conajmniej 3 razy obejrzeć żeby to napisać (może przewijając ale jednak ;). W każdym razie jak gdzieś będzie za darmo to sobie obejrzę.
A już na totalnym marginesie produkt czysto Czeski (według FW) a jak się przyglądam to 1 aktor czeski a reszta światowa... to musiało zeżreć budżet maksymalnie...

przemo_7792

Film dostępny jest na ekino. Proszę udostępniam link 


https://ekino-tv.pl/movie/show/wojna-krolow-hd-medieval-2022-lektor/32190

ocenił(a) film na 2
doliwaq

Brawo i 100 pkt. za streszczenie!! Jak przeczytałem później, że film jest produkcji "Czechy", to dopiero mnie zatkało, bo to straszne dziadostwo, a Żiżka i Hus to chyba ich najwięksi bohaterowie. Gniottt, aż strach!

ocenił(a) film na 9
kkutz

Gniot? a jak się gnioty określa? Jak Holland Zielona granica? Za swoje zrobili, jak to widza oni. W TVP jest korona królów, miecze pod Grunwaldem wbija książę z Herbem Wrocławia. Dlaczego tak TVP zrobiło? to za podatkowe, nie za swoje...

ocenił(a) film na 3
doliwaq

Pełna zgoda. Zizka miał taki ciekawy życiorys, a twórcy filmu wymyślili mu jakąś bajkę z elementami fantastycznymi, streszczając jego prawdziwe życie w napisach na końcu filmu. Wyglądało to trochę jak dość prymitywna gra komputerowa, w której nie dodano nawet efektu bycia mokrym dla postaci wychodzących z wody. Szkoda, Zizka zasłużył na lepszą biografię.

ocenił(a) film na 9
azosiolek

Tak, a skąd w PL jest znana historia antykatolika Zizki? Skąd? A jakiegoś wielkiego bohatera np. Zawiszy, Jagielle, Batorego jaki to wielki amerykański aktor grał? Takie dyrdymały. PL ma 3-4 oscary, te nowe. Osiołek, zakonnica i bajeczki. Gdzie te wielkie filmy?

doliwaq

Panowie dyskutanci, love you doslownie, nie wiem czy nie bardziej nawet niż pilsnera ktorego wymyślili Czesi. obśmiałam się ze śmiechu jak pscolka. Szacun poza tym za wiedzę, swadę, cudną stylistykę, Oscar za całokształt. Most kamienny wymyslili Chińczycy sporo p.n.e. Przed Polakami i Czechami byli bracia w slowianszczyznie Malorusini później Ukraincy.rozgałęzieni nq Wielkorusow pozniej Rosjan. Polacy wymyslili Jaroslawa Zbawcę Polski Małego A Jakze Wielkiego. A co w ogóle ze Słowakami?

elzunia_filmweb

Mieszko był pochodzenia czeltycko-skandynawskiego, wikińskiego, patrz Dagome Iudex, podobnie jak ruski Ruryk. Ale niezły bajzel, mnie się już wszystko pomieszało. Ukłony i całuski

ocenił(a) film na 9
elzunia_filmweb

Hahhaha, gdzie mam patrzeć, jestem z Wrocławia, Ołomuńca? W Moskwie? Jeśli przyjmijmy ze Mieszko był Celtem(Celi to Czesi) to nie mógł być Wikingiem, ale jeśli był wikingi to nie był Slowianem. Może doczytasz a nie Pier....... jak połamany. Rozumiem ze negujesz Mieszka, ale to negacja Polski Polan, nie Rzeczpospolitej z Wilna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones